Ουντινέζε

Αμφίρροπη ήταν η συνάντηση με τη Σαμπντόρια στο Φρίουλι, με την Ουντινέζε να ανοίγει το σκορ στο 37' με τον Λαζάνια αλλά να ισοφαρίζεται στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους. Πάνω-κάτω ήταν η μπάλα και στην επανάληψη αλλά οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν περισσότεροι ανθεκτικοί στην κούραση και με δύο γκολ στο τέλος υποχρέωσαν τους μπιανκονέρι σε ήττα (1-3). Η Ουντινέζε μπορεί να διατηρεί ένα μαξιλαράκι έξι βαθμών από την τελευταία τριάδα, ωστόσο έχει ένα βαρύ πρόγραμμα αρχής γενομένης από απόψε και δεν αποκλείεται να κινδυνεύσει. 5-5-6 με 9/16 under το ρεκόρ στο Φρίουλι.

Θα λείψει ξανά ο μέσος Μαντραγκόρα.

Λάτσιο

Υπάρχει πρόβλημα στη Λάτσιο και η βασική αιτία είναι η κόπωση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και τη χρησιμοποίηση των ίδιων ποδοσφαιριστών. Αυτός ήταν και ο βασικός λόγος της νέας ήττα (1-2) από τη Σασσουόλο στο Ολίμπικο με γκολ που σημειώθηκε στο 91ο λεπτό κι ενώ οι Αετοί είχαν ανοίξει το σκορ με τον Λουίς Αλμπέρτο. Με τα τελευταία αποτελέσματα οι Αετοί υποχώρησαν στην τέταρτη θέση της κατάταξης, όμως αντικειμενικά πιο χαμηλά δε μπορούν να πάνε και η συμμετοχή στους Ομίλους του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ είναι δεδομένη. 9-2-4 με 12/15 over μακριά από τη Ρώμη.

Τιμωρημένος ο Πάτρικ (Α), τραυματίες οι Λούλιτς (Μ) και Κορέα (Ε).