Ουντινέζε

Δε μάσησε από το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά στο στάδιο Ένιο Ταρντίνι και χάρη σε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και τέρματα των Οκάκα και Νούιτινκ απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας από την Πάρμα (2-2). Οι μπιανκονέρι διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας της τάξης των 10 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη, πολύ καλή η τελευταία εικόνα τους αφού έχουν γνωρίσει μόλις μία ήττα στις έξι τελευταίες αγωνιστικές του καμπιονάτο. Μέτριες πάντως είναι οι επιδόσεις τους φέτος στο στάδιο Φρίουλι (3-3-5 με 8/11 under).

Πουσέτο (Ε) και Φορεστιέρι (Ε) θα λείψουν και πάλι.

Φιορεντίνα

Από την άλλη πλευρά, η Φιορεντίνα έρχεται από σπουδαία επιτυχία αφού κατάφερε να επιστρέψει στα τρίποντα με εμφατικό τρόπο (3-0) επί της νεοφώτιστης πλην αξιόμαχης Σπέτσια. Και τα τρία τέρματα των βιόλα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο από τρεις διαφορετικούς ποδοσφαιριστές (Βλάοβιτς, Εισέρικ, Καστροβίλι), ενώ επιτέλους δούλεψε καλά και η ανασταλτική τους λειτουργία χωρίς η εστία τους να δεχτεί σοβαρές απειλές και γκολ. Η Φιορεντίνα δεν κινδυνεύει άμεσα αλλά δεν ικανοποιεί κιόλας το απαιτητικό της κοινό, 3-4-5 με 8/12 over εκτός Τοσκάνης.

Εκτός ο Μποναβεντούρα (Μ), μάλλον προλαβαίνει ο Ριμπερί (Ε).