Ουνιόν Βερολίνου

Ως θετικό αποτέλεσμα θεωρείται ο βαθμός της ισοπαλίας (1-1) που απέσπασε στο Μεχενγκλάντμπαχ από την τοπική Μπορούσια εκμεταλλευόμενη και τις σημαντικές απουσίες των γηπεδούχων. Οι πρωτευουσιάνοι προέταξαν μαζική άμυνα, δέχτηκαν γκολ στην αρχή της επανάληψης αλλά ισοφάρισαν με τον Σλότενμπεργκ στο 80' και πανηγύρισαν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα. Εν τω μεταξύ, η Ουνιόν ανακοίνωση την απόκτηση του τερματοφύλακα Κάριους, ο οποίος πιθανότατα αντιμετωπίζεται ως βαρετός αλλά και του επιθετικού Πογιάμπαλο που αποτελεί καλή επιλογή στο δημιουργικό παιχνίδι.

Γκέντνερ (Μ) και Ούτζα (Ε) δεν είναι διαθέσιμοι απόψε.

Μαιντζ

Τραγική η εμφάνιση της στο δεύτερο ημίχρονο της εντός έδρας αναμέτρησης με την Στουτγάρδη, στο διάστημα αυτό η εστία της παραβιάστηκε τρεις φορές κι έτσι υπέστη μία βαριά και απρόσμενη ήττα (1-4) από μία νεοφώτιστη στην κατηγορία ομάδα. Η κάκιστη εικόνα των κόκκινων στις δύο πρώτες στροφές της Μπουντεσλίγκα είχε ως αποτέλεσμα την άμεση αποπομπή του προπονητή Μπαιερλότσερ από τον πάγκο της και την αντικατάσταση του με τον βοηθό Λίχτε, ο οποίος θα είναι προσωρινή επιλογή μέχρι νεοτέρας φυσικά. Κρίσιμο το να μην ηττηθεί απόψε στο Βερολίνο καθώς θα βρεθεί σε πολύ δύσκολη θέση από νωρίς στην περίπτωση αυτή.

Τιμωρημένος ο Νιακατέ (Α), τραυματίας ο Σαλάι (Ε).