Ουνιόν Βερολίνου

To θετικό της σερί έλαβε τέλος στο Γκεζελκίρχεν καθώς δεν βρήκε απαντήσεις στο δημιουργικό ποδόσφαιρο της Σάλκε πλην της πρόσκαιρης ισοφάρισης με πέναλτυ Ίσκβραντσεν γνωρίζοντας δίκαια την ήττα με σκορ 2-1. Οι νεοφώτιστοι πάντως τον τελευταίο μήνα κατήγαγαν τρεις νίκες, απομακρύνθηκαν σε σημαντικό βαθμό από τις θέσεις που οδηγούν στην Τσβαιτελίγκα κι αισιοδοξούν πως θα τη σκαπουλάρουν παρά τις περιορισμένες δυνατότητες του ρόστερ τους. Δεν υπάρχει αμφιβολία πως το ισχυρό τους όπλο είναι το στάδιο Άλτε Φουστεράι, στο οποίο μετρούν 4-0-3 με 4/7 over μέχρι και σήμερα.

Μοναδικός απών ο βασικός στόπερ Σλότερμπεκ.

Κολωνία

Σαφώς καλύτερη στο εντός έδρας ντεμπούτο του προπονητή Γκίζντολ παίρνοντας στο Άουγκσμπουργκ τον πρώτο της βαθμό (1-1) μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες . Ευτυχώς για αυτήν οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτυ στο πρώτο μέρος καθώς και το αριθμητικό πλεονέκτημα που κράτησαν για μόλις 6 λεπτά μετά την αποβολή του Τσίχος, ενώ ο Κόρντομπα σημείωσε το γκολ τους στο 86ο λεπτό. Το ζητούμενο για την Κολωνία είναι να επιστρέψει και στα τρίποντα προκειμένου να ξεφύγει από την προτελευταία θέση που βρίσκεται σήμερα, δεν αφήνουν όμως πολλά περιθώρια για αισιοδοξία οι εκτός έδρας επιδόσεις της (1-1-5 με 5/7 over).

Απόντες οι τρεις στόπερ Χέκτορ, Τσίχος, Μερέ.