Ουνιόν Βερολίνου

Άνοιξε το σκορ με τον Ίνγκβαρτσεν μόλις στο έβδομο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Πάντερμπορν, όμως ισοφαρίστηκε πριν την ανάπαυλα και αυτό της κόστισε. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πιο κοντά στη νίκη αλλά δεν ήταν εύστοχοι κι έτσι περιορίστηκαν στο βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Το φορμάρισμα του τελευταίου διμήνου ανέβασε τους νεοφώτιστους στα μέσα της κατάταξης και σε απόσταση ασφαλείας από την τελευταία τριάδα, συνεπώς οι ελπίδες για παραμονή είναι σοβαρές. Πολύ καλές οι επιδόσεις στο στάδιο Άλτε Φουστεράι του Βερολίνου (5-0-3 με 4 under-4 over).

Mακροχρόνια τα όποια προβλήματα της Ουνιόν.

Χόφενχαϊμ

Έπεσε στην παγίδα κατά τη φιλοξενία της Άουγκσμπουργκ την περασμένη Παρασκευή καθώς πήρε υπερβολικά ρίσκα στην επίθεση αφήνοντας ''γυμνά'' τα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι ταχύτατοι επιθετικοί να κάνουν ''πάρτυ''. Εύλογη συνέπεια η ήττα (2-4) που μεγάλωσε το αρνητικό σερί για τους μπλε, οι οποίοι έχουν μόλις έναν κερδισμένο βαθμό στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές μένοντας πίσω στην κούρσα για την έξοδο στην Ευρώπη. Καταφανώς τους έκανε κακό η τελευταία διακοπή, πριν από την οποία είχαν εξαιρετικό σερί, 3-2-2 με 4/6 over το ρεκόρ τους μακριά από το Σινσχάιμ.