Ουνιόν Βερολίνου

Αρκετά ικανοποιητική η εικόνα της στο Μόναχο απέναντι στη Μπάγερν, ηττήθηκε (2-1) στο όριο από τους Βαυαρούς και τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά εάν ο Άντερσον είχε ευστοχήσει στο πέναλτυ στο 54' (από τα 11 βήματα ήρθε και το γκολ του Πόλτερ). Ακολούθησε η εμφατική νίκη (1-3) στο Φράιμπουργκ που σήμανε την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου σε μία βραδιά που όλα πήγαν καλά στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, πράγμα σπάνιο. Το βάρος πάντως πέφτει στη Μπουντεσλίγκα και στη μάχη της παραμονής, εντός έδρας έχουν κερδηθεί οι 6 από τους 7 βαθμούς της Ουνιόν (2-0-3 με 4/5 over).

Mακροχρόνια τα όποια προβλήματα.

Χέρτα

Η άμυνα της την πρόδωσε στην ήττα (2-3) από τη Χοφενχάιμ στο πρωτάθλημα και την ''μισοπρόδωσε'' στο μεσοβδόμαδο ματς Κυπέλλου κόντρα στη γειτόνισσα Ντινάμο Δρέσδης (3-3 στην παράταση, 5-4 υπέρ της στα πέναλτυ). Το συγκρότημα του Άντε Κόβιτς φαίνεται να έχει αφήσει πίσω του την περίοδο του φορμαρίσματος και το αποψινό ντέρμπυ της πρωτεύουσας αποτελεί δυνατό κρας τεστ εν όψει της συνέχειας. Οι μπλε πάντως μετρούν μόλις ένα διπλό (1-2-2 με 4/5 over) στη Μπουντεσλίγκα, αυτός είναι και ο βασικός λόγος που βρίσκονται λίγο κάτω από τη μέση της βαθμολογίας.