Ουκρανία

Μία από τις ευχάριστες εκπλήξεις είναι φέτος η Ουκρανία η οποία πλέον βρίσκεται στη φάση των «8» του Euro 2020, έχοντας νικήσει την Τρίτη στη παράταση με 2-1 την Σουηδία. Αν και προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τον Ζιντσένκο στο 27ο λεπτό, ισοφαρίστηκε στο 43ο με το σκορ να μην αλλάζει το πρώτο ενενηντάλεπτο. Στη παράταση, εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα στο 98ο λεπτό με κεφαλιά του Ντόμπρικ στο 121ο λεπτό. Πολλά δοκάρια στο ματς, η ομάδα του Σεφτσένκο βρίσκεται πλέον στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Εκτός οι Ποπόβ (αμυντικός) και Μπεσεντίν (επιθετικός). Αμφίβολος ο Ζουμπκόβ (μέσος).

(3-5-2): Μπισκάν - Ματβιένκο, Κρίβτσκοβ, Ζαμπαρνίλ - Ζιντσένκο, Σίντορτσουκ, Στεπαρένκο, Σαπαρένκο, Καραβάεβ - Γιάρεμτσουκ, Γιαρμολένκο.

Αγγλία

Συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της προς τον τελικό η Αγγλία η οποία νίκησε με 2-0 την Γερμανία, στο Λονδίνο για την φάση των «16». Μοιρασμένο το ματς στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με την είσοδο του Γκρίλις η επίθεση έγινε ακόμα πιο επικίνδυνη στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά σκοράροντας δύο τέρματα με τους Στέρλινγκ και Κέιν. Δεν έχει δεχθεί γκολ ακόμα η «αρμάδα» του Σάουθγκεϊτ που μετά από πολλά χρόνια έχει όλα τα φόντα για να φτάσει μέχρι και στην κατάκτηση της διοργάνωσης.

Δεν υπάρχουν απουσίες για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

(3-4-3): Πίκφορντ - Μαγκουάιρ, Στόουνς, Γουόκερ - Σο, Χέντερσον, Φίλιπς, Τζέιμς - Στέρλινγκ, Κέιν, Μάουντ.