Ουέσκα

Τραγική εμφάνιση από την Ουέσκα που συνδυάστηκε με εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Χετάφε. Ελάχιστες οι φορές που κατάφερε να απειλήσει στην αναμέτρηση, δέχθηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με την άμυνα να φέρει μεγάλη ευθύνη και στα δύο. Σταθερά στη προτελευταία θέση παραμένει η ομάδα του Ρόχο Μάρτιν με ρεκόρ 31-50 και 27 βαθμούς, στο -3 από τις θέσεις που οδηγούν στην παραμονή.

Εκτός ο τιμωρημένος Εσκρίτζε (επιθετικός) και οι Μαφέο (αμυντικός), Οντιβέρος (επιθετικός) και Βαλέρα (τερματοφύλακας).

Ρεάλ Σοσιεδάδ

Αν και απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον αντίπαλο, η Ρεάλ Σοσιεδάδ κατάφερε να πάρει εκτός έδρας νίκη με 1-0 απέναντι στην Έιμπαρ. Άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Ίσακ, ο Ρεμίρο έσωσε πολλές φορές την ομάδα του πραγματοποιώντας πολλές και κομβικές επεμβάσεις καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πλέον, η ομάδα του Αλγκουαθίλ βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 51-34 έχοντας 53 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Φερνάντεζ (επιθετικός), Ιγιαραμέντι (μέσος), Μερίνο (μέσος), Μόγια (τερματοφύλακας), Μουνιόζ (αμυντικός) και Σανγκάλι (μέσος).