Ουέσκα

Η Ουέσκα ηττήθηκε εντός έδρας με 1-0 από την Μπαρτσελόνα σε ένα παιχνίδι που κοίταξε να το φέρει στη δύναμη και την άμυνα έτσι ώστε να μη δεχθεί γκολ και η αλήθεια είναι πως στάθηκε αξιοπρεπέστατα. Παραμένει βαθμολογικά ουραγός με μόλις μία νίκη σε 17 ματς έως τώρα. Μεσοβδόμαδα γνώρισε την ήττα στο κύπελλο εκτός έδρας με 2-1 από την Αλκοϊάνιο και αποκλείστηκε από το θεσμό.

Εκτός ο μπακ Μαφέο.

Bet Info - Ουέσκα

3/4 G/G πρόσφατα.

Ρεάλ Μπέτις

Ήταν καλύτερη στο τοπικό ντέρμπι με έντονη αντιπαλότητα απέναντι στη Σεβίλλη, όμως τελικά περιορίστηκε στο 1-1. Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι πλησίασαν δύο φορές κοντά στο γκολ, με Ναμπίλ Φεκίρ και Σέρχιο Κανάλες. Η ομάδα του Λοπετέγι όμως κόντρα στη ροή του παιχνιδιού άνοιξε το σκορ, στο 48'αλλά η χαρά της Σεβίλλης, όμως, κράτησε μόλις πέντε λεπτά, με τον Ντιέγο Κάρλος να ανατρέπει τον Λόρεν μέσα στην περιοχή και τον Κανάλες να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο συμπαίκτης του. Η Μπέτις δεν έμεινε εκεί και θα μπορούσε κάλλιστα να φτάσει στην ανατροπή, εντούτοις η πίεση της δεν απέδωσε καρπούς. Μετά από αυτή την ισοπαλία, η Μπέτις είναι στην ένατη θέση και στο -7 από την Σεβίλλη, η οποία παρέμεινε στην πέμπτη θέση.

Εκτός ο στόπερ Μπαρτρά, σε καραντίνα ο μπακ Μοντόγια και εξτρέμ Κουαδράδο.