Ουέσκα

Την Παρασκευή η Ουέσκα αντιμετώπισε εκτός έδρας την Μπιλμπάο για να ηττηθεί με 2-0. Ο Πουλίδο κράτησε από τη φανέλα τον Κόδρο μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και τον απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για να γίνει το 1-0 στο 86' από τον Κόδρο που σημάδεψε το κέντρο της εστίας. Η χαριστική βολή στην Ουέσκα δόθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από στημένη φάση: ο Μορχίγιο εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Νούνεθ εκτέλεσε με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής τον Φερνάντες, για να γράψει το τελικό 2-0 υπέρ της ομάδας του Γκάιθκα Γκαριτάνο. Σταθερά κάτω από την επικίνδυνη ζώνη, έχει πανηγυρίσει μονάχα μία νίκη από την αρχή του πρωταθλήματος.

Τιμωρημένος ο στόπερ Πουλίδο, με ενοχλήσεις ο μπακ Μαφέο.

Bet Info - Ουέσκα

4/5 under 2.5 πρόσφατα.

Λεβάντε

Η Λεβάντε στο πρόσφατο παιχνίδι με τη Σοσιεδάδ, απέδειξε πως είναι πολύ σκληρή για... να πεθάνει γυρνώντας το εντός έδρας 0-1 σε 2-1. Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό με τον Ισακ, η Λεβάντε απάντησε άμεσα και ισοφάρισε με τον Μαρτί. Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς καλύτεροι και έχασαν αρκετές καλές ευκαιρίες μέχρι το σφύριγμα για την ανάπαυλα. Έτσι συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Λεβάντε να σπαταλάει αρκετές σημαντικές ευκαιρίες. Η δικαίωση ήρθε εν τέλει στο 87ο λεπτό, με τον Ντε Φρούτος Σεμπαστιάν να χαρίζει μια πολύ σημαντική νίκη στη Λεβάντε και να διαμορφώνει το τελικό 2-1.Τρεις βαθμοί που την έστειλαν εκτός της επικίνδυνης ζώνης, ενώ ακολουθεί το εντός με την Μπέτις.

Τραυματίας ο μέσος Καμπάνια, ανέτοιμος ο μέσος Ντουκουρέ, σε καραντίνα οι αμυντικοί Τόνιο και Ντουάρτε.