Ουέσκα

Ξεκίνημα με πέντε ισοπαλίες και τρείς ήττες στη χρονιά για την Ουέσκα. Κόντρα στη Ρεάλ ήταν ανταγωνιστική για 40 περίπου λεπτά αλλά γνώρισε την ήττα μοιραία με 4-1. Η Ουέσκα πάντως δεν σταμάτησε να πιέζει. Μάλιστα, έβρισκε συνεχώς διαδρόμους στην άμυνα της Ρεάλ, η οποία δεν μπορούσε να βρει τρόπους να απειλήσει τους νεοφώτιστους. Η εντυπωσιακή αμυντική λειτουργία, δεν άφηνε τους «μερένχες» να κάνουν κάτι αξιοσημειώτο επιθετικά. Μέχρι το 40ο λεπτό. Παρότι η Ουέσκα πάταγε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, οι γηπεδούχοι είναι εκείνοι που άνοιξαν το σκορ.  Ωστόσο, πριν λήξει το πρώτο μέρος (45'), η «βασίλισσα» πέτυχε ακόμα ένα τέρμα καθώς ο Λούκας Βάθκεθ έκανε την σέντρα και ο Καρίμ Μπενζεμά, με ένα εξαιρετικό κοντρόλ και άμεση εκτέλεση, έγραψε το 2-0. Μάλιστα στην επανάληψη, σκόραρε δύο ακόμα φορές, αλλά ενδιάμεσα η Ουέσκα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 74ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο νεοεισελθής Νταβίντ Φερέιρο έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά την σέντρα του Ράφα Μιρ και μείωσε σε 3-1 για την ομάδα του.

Εκτός ο αμυντικός Λόπεθ, έτοιμος ο αμυντικός Ρίκο.

Bet Info - Ουέσκα

Απο τρία σερί G/G & over 2.5 πρόσφατα.

Εϊμπάρ

Πέταξε στα σκουπίδια το διπλό στη Σεβίλλη με εντός έδρας ήττα απο την Κάντιθ. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν και οι φιλοξενούμενοι σε τέσσερα λεπτά έκαναν όλη τη δουλειά. Πρώτα χτύπησε ο Νεγκρέδο στο 36’ και πριν προλάβει η Έιμπαρ να συνέλθει ο Σαλβαδόρ Σάντσεθ έκανε το τελικό 2-0 στο 39’. Με σχεδόν 75% κατοχή οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν πως οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια. Επιστροφή στις ήττες μετά από σερί θετικά αποτελέσματα για τους Βάσκους που παρέμειναν στους 8 βαθμούς.

Εκτός ο μέσος Ρέθιο και ο ποιοτικός εξτρέμ Λεόν.