Οσασούνα

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Οσασούνα με 2-0 εντός έδρας απέναντι στην Έλτσε. Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση. οι γηπεδούχοι ήταν και αυτοί που κατάφεραν να είναι πιο εύστοχοι βρίσκοντας δις δίχτυα με τους Μπάρχα και Γκονζάλεζ (αυτογκόλ) στο 38ο και 68ο λεπτό αντίστοιχα. Παραμένει για πέντε σερί αναμετρήσεις αήττητη η ομάδα του Αρασάτε που πλέον βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-36 και 37 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι σημαντικοί Κρουζ (αμυντικός) και Ρούμπεν (τερματοφύλακας). Αμφίβολος ο Πέρεθ (μέσος).

Βαλένθια

Δεύτερη σερί ισοπαλία για την Βαλένθια, με 2-2 αυτή τη φορά στην έδρα της Μπέτις. Για ακόμα μία αναμέτρηση δεν μπόρεσε να καλύψει τα αμυντικά της κενά με τους Φεκίρ και Κανάλες να σκοράρουν. Ωστόσο, η ομάδα του Γκρασία είχε και τις δύο φορές απάντηση με τους Γκέντες και Σολέρ να σκοράρουν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Σταθερά στη 14η θέση παρέμεινε η «αρμάδα» του Ισπανού κόουτς με ρεκόρ 39-44 και 35 βαθμούς.

Επιστρέφει ο Γκάμπριελ (αμυντικός), εκτός παραμένουν οι Σίλεσεν (τερματοφύλακας) και Γκόμεζ (επιθετικός) ενώ προβλήματα τραυματισμών προέκυψαν με τους σημαντικούς Σολέρ (μέσος) και Κορέια (αμυντικός).