Οσασούνα

Χωρίς να έχει κάποιο ουσιαστικό βαθμολογικό κίνητρο, η Οσασούνα δέχθηκε ήττα με 2-1 στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μπούντιμιρ στο 75ο λεπτό, δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι τέλους καθώς δέχθηκε την ανατροπή στο 82ο και 88ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Αραθάτε βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 37-47 και 44 βαθμούς.

Εκτός οι Αριντάνε (αμυντικός), Καγιέρι (επιθετικός) και Ρούμπεν (τερματοφύλακας).

Ρεάλ Σοσιεδάδ

Καταιγιστική ήταν η Ρεάλ Σοσιεδάδ στην εντός έδρας αναμέτρηση της νικώντας με 4-1 την Βαγιαδολίδ. Πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση στο πρώτο μέρος σκοράροντας όλα της τα γκολ με τους Ισάκ, Σίλβα και Γιανουζάι. Στο δεύτερο μέρος έκανε διαχείριση του σκορ παίρνοντας μία σχετικά εύκολη νίκη. Πλέον, η ομάδα του Αλγκουαθίλ βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 58-38 και 59 βαθμούς.

Εκτός οι Φερνάντεζ (επιθετικός), Γκονζάλεζ (αμυντικός), Μερίνο (μέσος), Μουνιόζ (αμυντικός) και Σανγκάλι (μέσος).