Οσασούνα

Με τον βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος η γηπεδούχος Οσασούνα. Οι «ροχίγιος» αντιμετώπισαν εκτός έδρας την Βαγιαδολίδ, σε μία αναμέτρηση όπου ήταν εκείνοι που μπήκαν δυναμικά, δημιούργησαν αρκετές φάσεις στην αντίπαλη εστία έχοντας την υπεροχή, είχαν δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κόντρα στην ροή του αγώνα και στο 65' δέχθηκαν το 1-0, το οποίο όμως ναι μεν κατάφεραν να το ισοφαρίσουν στο 81' με τον Ιμπάνεθ αλλά δεν κατάφεραν να το ανατρέψουν, καταλήγοντας στο τελικό 1-1 και στον βαθμό της ισοπαλίας. Με την ισοπαλία αυτή λοιπόν, η ομάδα από την Παμπλόνα ανέβηκε στους έξι βαθμούς και βρέθηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας, ούσα ακόμα αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα.

Έχοντας συνολικά τέσσερα ονόματα στο... «απουσιολόγιο» της γι' απόψε θα αγωνιστεί η γηπεδούχος ομάδα, με τους Ουνάι Γκαρθία (Α), Κίκε Μπάρχα (Μ), Ίνιγκο Πέρεθ (Μ) και Ντάρκο Μπράσανατς (Μ) να μην υπολογίζονται λόγω τραυματισμών.

Bet Info - Οσασούνα

Μία από τις τέσσερις αήττητες ομάδες στο μέχρι στιγμής πρωτάθλημα είναι η ομάδα του Γιακόμπα Αράσατε, η οποία έχει σημειώσει σε τέσσερις αγωνιστικές μία νίκη και τρεις ισοπαλίες.

Μπέτις

Επιστροφή στις απώλειες βαθμών πραγματοποίησε στην 4η «στροφή» του πρωταθλήματος η φιλοξενούμενη απόψε Μπέτις. Οι «βερντιμπλάνκος» υποδέχθηκαν στην έδρα τους την Χετάφε, σε ένα παιχνίδι όπου δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, δέχθηκαν αρκετή πίεση από την φιλοξενούμενη ομάδα, στο 15' βρέθηκαν και πίσω στο σκορ με 1-0, δέκα λεπτά αργότερα έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά από αποβολή του Καρβάλιο, αλλά στο 73' με εύστοχο πέναλτι του Χοακίν ισοφάρισαν σε 1-1, το οποίο δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του ματς και μοίρασε στις δύο ομάδες από έναν βαθμό. Αναφορικά, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε και ο Λόρεν. Έτσι λοιπόν, με την εν λόγω ισοπαλία, η ομάδα από την Σεβίλλη άφησε πίσω την εντός νίκη με την Λεγκανές και ανέβηκε μόλις στους τέσσερις βαθμούς, ούσα πλέον στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο +1 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Εκτός αποστολής γι' απόψε από πλευράς φιλοξενούμενων έμειναν οι Κρίστιαν Τέγιο (Μ), Γουΐλφριντ Κάπτουμ (Μ) και Σίντνεϊ (Α) λόγω τραυματισμού και οι Γουΐλιαμ Καρβάλιο (Μ) και Λόρεν Μορόν (Ε) λόγω τιμωρίας, αφού αμφότεροι αποβλήθηκαν την περασμένη αγωνιστική.