Οσασούνα

Σημαντικό τρίποντο με 2-0 κατάφερε να πανηγυρίσει η Οσασούνα, με 2-0 στην έδρα της Αλαβές. Εκπληκτικοί στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Γκαρσία ενώ ο Τόρες, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 29ο λεπτό καθόρισε το τελικό σκορ. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Αραθάτε μπόρεσε να κρατήσει το μηδέν παίζοντας σωστή άμυνα.

Εκτός παραμένει ο σημαντικός Μπάρχα (μέσος).

Μπέτις

Αν και ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στην αναμέτρηση, η Μπέτις δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τρίποντο, μένοντας στο Χ με 2-2, εντός έδρας κόντρα στην Εσπανιόλ. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή πριν την λήξη του πρώτου μέρους με το αυτογκόλ του Πνετρόσα και το γκολ του Φεκίρ. Στο δεύτερο μέρος, αν και η ομάδα του Πελεγκρίνι δημιούργησε φάσεις, δέχθηκε την ισοφάριση δίχως να βρει άλλο τέρμα.

Εκτός παραμένουν οι Μπάρτρα (αμυντικός), Λαινέζ (επιθετικός) και Σαμπάλι (αμυντικός) καθώς και οι σημαντικοί Ρουίζ (αμυντικός) και Πεθέλα (αμυντικός).