Οσασούνα

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Οσασούνα, στην έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν δις πίσω στο σκορ καταφέρνοντας ωστόσο να σκοράρουν δύο τέρματα με τους Μπράνασακ στο 12ο και τον Μπουντιμίρ στο 89ο λεπτό. Δεν κυνηγάει κάτι πλέον η ομάδα του Αραθάτε που βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 33-45 και 41 βαθμούς, στο +11 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Εκτός παραμένουν οι Καγιέρι (επιθετικός) και Ρούμπεν (τερματοφύλακας).

Κάδιθ

Δεύτερο σερί τρίποντο για την Κάντιθ, αυτή τη φορά εντός έδρας με 2-1 απέναντι στην Ουέσκα. Αν και δεν είχε τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό με τον Μάουρο και παρότι ισοφαρίστηκε τρία λεπτά αργότερα, είχε πάλι την απάντηση πριν την λήξη του πρώτου μέρους με αυτογκόλ του Σίλβα στο 47ο λεπτό. Δεν υπήρξαν πολλές φάσεις στο δεύτερο μέρος, στη 11η θέση πλέον βρίσκεται η ομάδα του Κερβέρα με ρεκόρ 31-50 και 43 βαθμούς.

Εκτός οι Άλεξ (μέσος), Κάγια (αμυντικός), Κεζάντα (αμυντικός) και Σάντσεζ (μέσος).