Οσασούνα

Μετά από ένα σερί τεσσάρων αγωνιστικών όπου η Οσασούνα ήρθε ισόπαλη με 0-0, κατάφερε να πάρει τεράστιο διπλό, στην έδρα της Βιγιαρεάλ με 2-1. Στο 64ο λεπτό, ο Μοντσαγιόλα με ένα εξαιρετικό σουτ στην κίνηση κατάφερε να βρει μπροστά τους φιλοξενούμενους όμως η ισοφάριση ήρθε έξι λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Γκαρσία. Ο Μπόυντιμιρ ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα διαμορφώνοντας το σκορ με φοβερή κεφαλιά στο 74ο λεπτό. Καταπληκτική εμφάνιση από τον κίπερ Ερέρα, πλέον η ομάδα του Αρασάτε βρίσκεται στη 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-36 και 34 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Κρουζ (αμυντικός) και Ρούμπεν (τερματοφύλακας), αμφίβολος ο ημιβασικός Πέρεζ (μέσος).

Έλτσε

Έμεινε για ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς νίκη η Έλτσε η οποία αυτή τη φορά ηττήθηκε με 3-1, στην έδρα της Ουέσκα. Βρέθηκε πίσω μόλις στο 3ο λεπτό, κατάφερε να ισοφαρίσει ένα λεπτό αργότερα με αυτογκόλ του Βάβρο ωστόσο από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καταφέρνοντας να σκοράρουν άλλα δύο τέρματα τα οποία και καθόρισαν την έκβαση της αναμέτρησης. Σταθερά στη 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Εσκρίμπα με ρεκόρ 27-46 και 26 βαθμούς.

Εκτός για όλη την υπόλοιπη σεζόν ο σημαντικός Καρίγιο (επιθετικός), εκτός και ο Πιάτι (επιθετικός).