Οσασούνα

Την ευκαιρία να πλησιάσει την πεντάδα της βαθμολογίας έχασε η Οσασούνα η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ στο εκτός έδρας ματς με την Εϊμπάρ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της La Liga. Η Εϊμπάρ είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο 45λεπτο, με την Οσασούνα να δίνει χώρους ωστόσο δεν «έφαγε» πολλές φάσεις στα καρέ της. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, χωρίς όμως αποτέλεσμα κι έτσι το 0-0 παρέμεινε, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Τιμωρημένος ο χαφ Μονκαγιόλα. Ο φορ Μπούντιμιρ έχει κορονοϊό ενώ ο χαφ Τόρο έχει χτυπήσει. Θα λείψουν λόγω τραυματισμών και οι φορ Αβιλά και Καλέρι.

Bet Info - Οσασούνα

4/5 NG προσφάτως για την Οσασούνα.

Αθλέτικ Μπιλμπάο

Η Αθλέτικ δεν απειλήθηκε ποτέ από τη Λεβάντε, την καθάρισε 2-0 και πανηγύρισε για δεύτερη φορά σε έξι αγωνιστικές. Το διαγώνιο του Μπερενγκέρ (68') και το πλασέ του Ινιάκι Γουίλιαμς (79') έδωσαν ανάσα στους Βάσκους, που δεν απειλήθηκαν ποτέ στο παιχνίδι, ενώ το VAR τους ακύρωσε και δύο ακόμα γκολ. Στη 14η θέση της βαθμολογίας φιγουράρει πλέον η Μπιλμπάο η οποία έχει εμφανέστατο πρόβλημα στο σκοράρισμα ούσα μόλις στο +2 απο την επικίνδυνη ζώνη.

Οι αμυντικοί Νολασκοαϊν και Ντε Μάρκος θα απουσιάσουν, το ίδιο και ο χαφ Γκόμεθ.