Ντόρτμουντ

Δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστική εικόνα η Ντόρτμουντ, χάνοντας με 1-0 στην έδρα της Γκλάντμπαχ. Κόστισαν για τους γηπεδούχους οι απουσίες των Ρόις και Χάαλαντ ενώ καθοριστική ήταν και η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Νταχούντ στο 40ο λεπτό. Στα του Champions League, οι Γερμανοί δυσκολεύτηκαν ωστόσο νίκησαν με 2-1, στην έδρα της Μπεσίκτας.

Σίγουρα εκτός οι Μπραντ (μέσος), Τσαν (μέσος), Κουλιμπαλί (αμυντικός), Μορέι (αμυντικός), Ρόις (μέσος), Σμάιχελ (αμυντικός) και Ζαγκαντού (αμυντικός). Αμφίβολοι οι Χάαλαντ (επιθετικός) και Αζάρ (επιθετικός).

(4-2-3-1): Κόμπελ - Σουλζ, Πόγκρασιτς, Χούμελς, Μενιέ - Νταχούντ, Μπέλιγχαμ - Ρέινα, Μάλεν, Γουλφ - Μουκοκό.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Δεύτερο σερί τρίποντο κατάφερε να πάρει στο πρωτάθλημα η Σπόρτινγκ, αυτή τη φορά με 1-0 εντός έδρας κόντρα στη Μαρίτιμο. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καταφέρνοντας να σκοράρουν έστω και δύσκολα, στο τέλος χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πόρο στο 98ο λεπτό. Στα του Champions League, οι Πορτογάλοι ήταν απογοητευτικοί κόντρα στον Άγιαξ χάνοντας εντός έδρας με το «βαρύ» 5-1.

Εκτός ο σταρ της ομάδας Πέντρο Γκονσάλβες (μέσος).

(3-4-2-1): Άνταν - Φεντάλ, Κόατες, Νέτο - Βινάγκρε, Νούνες, Παλίνια, Πόρο - Πότε, Σαράμπια - Παουλίνιο.