Ντόρτμουντ

Σοβαρή και μετρημένη στην επικίνδυνη έξοδο της στο Βόλφσμπουργκ, για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι αμύνθηκε αποτελεσματικά, βρήκε η ίδια κάμποσες ευκαιρίες και αξιοποιώντας μία από αυτές σε κάθε ημίχρονο κατάφερε να πάρει μία πέρα για πέρα δίκαιη νίκη (0-2) με τέρματα των Γκερέιρο και Χακίμι - οι οποίοι εντυπωσιάζουν με τις εμφανίσεις τους. Το συγκρότημα του Λουσιάν Φαβρ παρέμεινε συνεπώς στο -4 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου και με νίκη απόψε στο μεγάλο ντέρμπυ θα μπει δυνατά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Μετά την ολοκλήρωση της σαιζόν ο Μάριο Γκέτσε θα αποτελέσει παρελθόν από τη Μπορούσια.

Εκτός ο Ζαγκαντού (Α), αμφίβολος ο Χούμελς (Α).

Μπάγερν Μονάχου

Με το γκάζι πατημένο αυτή τη φορά παρουσιάστηκαν οι πρωταθλητές, οι οποίοι υπέταξαν με άνεση την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με το εντυπωσιακό σκορ 5-2. Χαρακτηριστική η άνεση με την οποία έφταναν στην αντίπαλη εστία οι Βαυαροί, μοναδικό μελανό σημείο ένα τρίλεπτο στην αρχή της επανάληψης όπου δέχτηκαν δύο τέρματα αλλά γρήγορα αφυπνίστηκαν και ''τελείωσαν'' την αναμέτρηση. Το νικηφόρο σερί συνεχίστηκε και ο Μίλερ έβαλε ως στόχο απόψε τη νίκη στο ντέρμπυ προκειμένου να ''κλειδώσει'' το τρόπαιο για ακόμα μία σαιζόν, στα θετικά το φορμάρισμα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι που αποτελεί σταθερή εγγύηση για σκοράρισμα.

Σούλε (Α), Τολισό (Μ), Τιάγκο (Μ), Κοουτίνιο (Ε) δεν υπολογίζονται.