Δυναμό Κιέβου

Απρόσμενη εντός έδρας ήττα δέχθηκε η Ντιναμό Κιέβου, από την Ζαρία με 2-1, εντός έδρας. οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να ισοφαρίσουν χωρίς όμως να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας αφού στο 56ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ. Στα του Europa League, «ψυχρολουσία» δέχθηκαν οι Ουκρανοί στην Σουηδία απέναντι στην Μάλμε καθώς έχασαν με 4-3 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Συνεχής εναλλαγή του σκορ στην αναμέτρηση, πλέον η ομάδα του Μικαιλιτσένκο βρίσκεται στην 3η θέση του ομίλου με ρεκόρ 6-6 και 6 βαθμούς.

Σαμπάνοφ (αμυντικός), Σίντορτσουκ (μέσος), Βέρμπιτς (επιθετικός) και Μπούρνα (αμυντικός) αποτελούν σημαντικές απουσίες.

(4-2-3-1): Μπόικο - Κεντζιόρα, Ποπόφ, Καντάρ, Καραβάεφ - Μπουγιάλσκι, Ντε Πένα - Σολ, Σαπαρένκο, Τσιγκάνκοφ - Μπεσεντίν.

Λουγκάνο

Τέλος στο σερί νικών στο πρωτάθλημα μπήκε για την Λουγκάνο που αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Ξαμάξ. Η ομάδα του Γιακουμπάσι «ξέφυγε» μία και καλή από την ζώνη του υποβιβασμού που βρισκόταν για πολύ καιρό, δεν φαίνεται να προλαβαίνει ωστόσο τις θέσεις που οδηγούν σε ευρωπαϊκή έξοδο. Στα του Europa League, έχασε με 1-0, εντός έδρας από την Κοπεγχάγη σε μία άκρως ισορροπημένη αναμέτρηση όπου βρέθηκα το γκολ που καθόρισε την αναμέτρηση. Οριστικά τελευταίοι στον όμιλο οι Ελβετοί με ρεκόρ 1-4 και 2 μόλις βαθμούς.

Καρλίνιος (επιθετικός), Μάριτς (αμυντικός), Σαμπατίνι (μέσος) και Γκερντ (επιθετικός) είναι τραυματίες και «κοστίζουν» στην σύσταση της αρχικής ενδεκάδας.

(4-5-1): Μπάουμαν - Ομπέξερ, Κέσκες, Νταπρέλα, Λαβάνσι - Μποτάνι, Λόβριτς, Βέσκεϊ, Κουστόδιο, Αρατόρε - Νταλμόνε.