Ντέρμπι

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Ντέρμπι, αυτή την φορά με 1-0 στην έδρα της Γουίγκαν. Το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους καθώς δέχθηκαν από νωρίς κόκκινη κάρτα και πιο συγκεκριμένα στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Έτσι η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ βρήκε πολλούς ελεύθερους χώρους και έτσι άνοιξε το σκορ με τον Μάριοτ στο 21ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έκαναν κυρίως διαχείριση δυνάμεων και έτσι πανηγύρισαν ξεκούραστα τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα η Ντέρμπι με ρεκόρ 31-24 και 37 βαθμούς.

Θα λείψουν οι Μπενέτ (μέσος), Ντέιβις (στόπερ), Όλσον (μέσος) και Τζόνσον (μέσος).

Νότιγχαμ Φόρεστ

Απρόσμενη ήττα για την Νότιγχαμ Φόρεστ καθώς ηττήθηκε εντός έδρας απέναντι σε μία αδύναμη αντίπαλο όπως είναι η Πρέστον με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Μούιτ το 56ο λεπτό με όμορφο σουτ. Έτσι μπήκε τέλος σε ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων για την Νότιγχαμ Φόρεστ, εκεί όπου μετρούσα τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Καράνκα με ρεκόρ 32-22 και 34 βαθμούς.

Απών από την αναμέτρηση ο Φιγκερέιντο (στόπερ) ο οποίος είναι τιμωρημένος. Εκτός και ο Ταχτσίδης (μέσος) ο οποίος συνεχίζει τραυματίας.