Ντεπορτίβο Λα Κορούνια

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα συνέχισε και στην 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος η γηπεδούχος Ντεπορτίβο Λα Κορούνια. Η “Ντέπορ” αντιμετώπισε εκτός έδρας την Αλαβές σε μία αναμέτρηση όπου ξεκίνησε δυναμικά, είχε κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη όμως βρέθηκε να έχει παθητικό ρόλο και στο 61' δέχθηκε το 1-0, σκορ το οποίο δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του αγώνα κι έδωσε στην φιλοξενούμενη ομάδα ακόμη μία ήττα. Με την ήττα αυτή η ομάδα από την Κορούνια συμπλήρωσε 9 σερί αγωνιστικές δίχως νίκη στο πρωτάθλημα και μένοντας χωρίς βαθμό για 3η σερί αναμέτρηση συνέχισε στους 17 πόντους, βρισκόμενη σταθερά στην 19η και προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Τέλος, παίκτης της ομάδας είναι και επίσημα πλέον ο Σουλεϊμάν Μουντάρι, ο οποίος έπεισε με τις προπονήσεις του και υπέγραψε συμβόλαιο μέχρι το τέλος της χρονιάς.

Η γηπεδούχος ομάδα απόψε δεν θα έχει στην διάθεση της τους Ραούλ Αλμπεντόσα (Α), Σίντνεϊ (Α), Φεντερίκο Βαλβέρδε (Μ) και Μαξίμ Κοβάλ (Τ) λόγω τραυματισμού ενώ εκτός επειδή συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος θα δηλώσει ο Ζακαρία Μπακαλί (Μ).

Bet Info - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια

Την 2η χειρότερη έδρα στο μέχρι στιγμής πρωτάθλημα διαθέτει η ομάδα του Κλάρενς Ζέεντορφ, η οποία σε 12 εντός έδρας αναμετρήσεις έχει σημειώσει 3 νίκες, 2 ισοπαλίες και 7 ήττες.

Εσπανιόλ

Σε ακόμη μία ισοπαλία υπέπεσε στην 24η “στροφή” του πρωταθλήματος η φιλοξενούμενη απόψε Εσπανιόλ. Οι “περικουίτος” υποδέχθηκαν εντός έδρας την Βιγιαρεάλ σε ένα παιχνίδι όπου ξεκίνησαν παθητικά, δέχθηκαν πίεση από την φιλοξενούμενη ομάδα, στο 25' βρέθηκαν και πίσω στο σκορ με 0-1, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν την αντεπίθεση τους, ισοφάρισαν στο 85' και έφτασαν κοντά στην νίκη στο 90+2' αλλά το δοκάρι δεν τους έδωσε αυτή την χαρά και στο τέλος τους έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 1-1. Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν η ομάδα από την Βαρκελώνη ολοκλήρωσε 5 σερί αγωνιστικές στο πρωτάθλημα χωρίς νικηφόρο αποτέλεσμα και πορευόμενη στους 27 βαθμούς βρέθηκε στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο +9 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Μόνος απών απόψε για τους φιλοξενούμενους θα είναι ο Χάβι Λόπεθ (Α), ο οποίος δεν υπολογίζεται λόγω τραυματισμού.

Bet Info - Εσπανιόλ

Μόλις 1 νίκη, 5 ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες έχει πετύχει ως απολογισμό στις 11 φορές που έχει αγωνιστεί εκτός έδρας για το πρωτάθλημα το σύνολο του Κίκε Φλόρεθ.