Νορβηγία

Η Νορβηγία πέρασε χαλαρά από το Γιβραλτάρ στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων με 3-0 αν και βάσει ευκαιριών θα μπορούσε να «εκτοξεύσει» το σκορ. Οι Βίκινγκς άνοιξαν το σκορ στο 43’ με τον Σέρλοθ της Λειψίας και δύο λεπτά μετά ο Θόρστβεντ καθάρισε ό,τι μπορεί να παιζόταν στο ματς. Στο δεύτερο μέρος, δίχτυα βρήκε και ο Σβένσον για το τελικό 0-3. Με αυτό, η Νορβηγία πέρασε στη βαθμολογία πάνω από την Τουρκία, που νωρίτερα είχε νικήσει 4-2 την Ολλανδία.

Χτύπησε  ο ποιοτικός Όντεγκααρντ (Μ), εκτός αποστολής παραμένουν οι Ρεγκίνιουσεν (Α), Νόρμαν (Μ), Γιόχανσεν (Μ), Στραντ Λάρσεν (Ε).

Bet Info - Νορβηγία

4/5 N/G προσφάτως για τους Σκανδιναβούς.

Τουρκία

Ασύλληπτη εμφάνιση για τους Τούρκους που έριξαν στο καναβάτσο την Ολλανδία, κερδίζοντας με 4-2. Ο Γιλμάζ άνοιξε το σκορ στο 15’ με σουτ που κόντραρε και άλλαξε πορεία και στο 34’ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Με το σκορ στο 2-0 ο Ντε Λιχτ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα... γκολ, όμως καθώς δεν υπήρχε goal-line technology, το γκολ δεν μέτρησε. Στο 46’ ο Τσαλχάνογλου με βολίδα έκανε το 3-0 όμως οι Οράνιε πέτυχαν δύο γκολ σε ένα λεπτό (75’-76’) με Κλάασεν και Λουκ Ντε Γιονγκ για μπουν στο κόλπο (3-2). Για πολύ λίγο όπως αποδείχθηκε αφού στο 81’ με δυνατό φάουλ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ. Το 4-2 έμεινε μέχρι το φινάλε αφού στην τελευταία φάση του αγώνα ο keeper των Τούρκων, Τσακίρ, απέκρουσε την εκτέλεση του Μέμφις Ντεπάι.

Εκτός οι Σανγκαρέ (Α), Καχβετσι (Μ), Ουντέρ (Μ), Ομούρ (Μ), Τεκντεμίρ (Μ).