Νόριτς

Στο ντέρμπι των ουραγών, η Νόριτς εμφανίστηκε για ακόμα μία φορά κατώτερη των περιστάσεων χάνοντας αυτή την φορά στην έδρα της Άστον Βίλα με 1-0. Πίεσε, δημιούργησε λιγοστές φάσεις ωστόσο και πάλι ήταν κακή στα αμυντικά της καθήκοντα, δεχόμενη γκολ στο 64ο λεπτό. Στην «ηλεκτρική καρέκλα» πλέον ο Φάρκε που βλέπει την ομάδα του να βρίσκεται σταθερά εδώ και εβδομάδες στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-38 και 12 βαθμούς.

Ντριμτς (επιθετικός), Γκόντφρι (μέσος) και Κλόσε (αμυντικός) αποτελούν σημαντικές λύσεις που ωστόσο θα λείψουν από την αναμέτρηση.

Τότεναμ

Μετά το «κάζο» στο ντέρμπι μίσους απέναντι στην Τσέλσι, η Τότεναμ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, εντός έδρας με 2-1 κόντρα στην Μπράιτον. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο παρουσίασε πολύ κακό πρώτο μέρος όπου δέχτηκε και το γκολ έπειτα από αδράνεια της άμυνας σε στημένη φάση. Άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, Κέιν και Άλι σκόραραν χαρίζοντας μία νίκη που τους ανέβασε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 34-27 και 29 βαθμούς.

Θα λείψει για ακόμα μία αγωνιστική ο τιμωρημένος και βασικός Σον (επιθετικός). Θα απουσιάσουν οι επίσης σημαντικοί Σισοκό (μέσος) και Γουίνκς (μέσος), μακροχρόνιοι οι Γιορίς (τερματοφύλακας) και Ντέιβις (μπακ).