Νόριτς

Ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο η Νόριτς η οποία τελικά δέχθηκε την ήττα με 3-0, εντός έδρας από την Σαουθάμπτον. Αν και στεκόταν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος, «κατέρρευσε» στο δεύτερο με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν τρία τέρματα με τρεις διαφορετικούς σκόρερς. Σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Φάρκε με ρεκόρ 25-55 και 21 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Μπίραμ (αμυντικός), Χάνλει (αμυντικός) και Ζίμερμαν (αμυντικός).

Έβερτον

Έδειξε να της έκανε καλό η διακοπή της Έβερτον που αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0, εντός έδρας απέναντι στην πρωτοπόρο Λίβερπουλ, στο τοπικό ντέρμπι. Φάνηκε να δούλεψε αρκετά την περίοδο της διακοπής κυρίως στο αμυντικό κομμάτι καθώς μετά από καιρό έδειχνε να υπάρχει ηρεμία στην άμυνα και καθαρή σκέψη. Λίγο έλειψε τα τελευταία λεπτά να πάρει και το τρίποντο η ομάδα του Αντσελότι με τους Κάλβερτ Λιούιν και Ντέιβις να αστοχούν από πλεονεκτικές θέσεις. Πλέον τα «ζαχαρωτά» βρίσκονται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 37-46 και 38 βαθμούς.

Παραμένουν τα πολλά προβλήματα τραυματισμών για τους φιλοξενούμενους καθώς απόντες είναι οι σημαντικοί Ντελφ (μέσος), Μινά (στόπερ), Σιντιμπέ (μπακ) και οι αναπληρωματικοί Τοσούν (φορ), Γουόλκοτ (επιθετικός) και ο μακροχρόνιος Γκμπαμίν (μέσος) που δεν έχει προσφέρει καθόλου φέτος στην ομάδα παρότι δαπανήθηκαν πολλά χρήματα για την μεταγραφή του.