Νιούκαστλ

Για ακόμα μία αγωνιστική παρέμεινε χωρίς νίκη η Νιουκάστλ η οποία αυτή τη φορά ηττήθηκε με 3-0 στην έδρα της Μπράιτον. Δεν εμφάνισε ανταγωνιστικό πρόσωπο στην αναμέτρηση, δέχθηκε το πρώτο γκολ στο 48ο λεπτό ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι δεν έδειξε καμία αντίδραση δεχόμενη ακόμα δύο τέρματα. Δεν βρίσκεται σε καλή αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση η ομάδα του Μπρους που πλέον είναι στην 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 28-48 και 28 βαθμούς, στο +2 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Σίγουρα εκτός παραμένουν οι Χέιντεν (αμυντικός) και Σαρ (αμυντικός), αμφίβολοι οι βασικοί Γουίλσον (επιθετικός), Σεντ-Μαξιμίν (μέσος) και Ντουμπράβκα (τερματοφύλακας).

Τότεναμ

Επιστροφή στις νίκες για την Τότεναμ που πήρε πολύ σημαντικό τρίποντο με 2-0 στην έδρα της ποιοτικές Άστον Βίλα. Σε ένα ματς με λίγες φάσεις, η Τότεναμ ήταν και αυτή που κατάφερε να πάρει προβάδισμα όταν μετά από παράλληλη πάσα του Λούκας, ο Βινισίους απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του άδειου τέρματος. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν βρίσκοντας και δεύτερο τέρμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέιν στο 68ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Μουρίνιο βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 49-30 και 48 βαθμούς.

Επιστρέφουν οι Σον (επιθετικός), Λαμέλα (επιθετικός) και Ρεγκιλόν (μπακ), εκτός θα μείνουν οι Ντέιβις (μπακ) και Ντόχερτι (μπακ).