Νιούκαστλ

Δεν κατάφερε για δεύτερο σερί ματς να πάρει νίκη η Νιουκάστλ η οποία ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα της Άστον Βίλα, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο δίχως ποτέ να μπορέσει να αντιδράσει, απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο. Στα του Λιγκ Καπ, η ομάδα του Σμιθ αποκλείστηκε στα πέναλτι, από την Μπέρνλι με 4-3 και ενώ στη κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς γκολ.

Εκτός παραμένουν οι Ντουμπράβκα (τερματοφύλακας), Ντάρλοου (τερματοφύλακας), Άντερσον (μέσος), Χέιντεν (αμυντικός) και Σέλβι (μέσος) ενώ αμφίβολος είναι ο σημαντικός Ντάμετ (αμυντικός).

Σαουθάμπτον

Σημαντικό βαθμό κατάφερε να πάρει η Σαουθάμπτον, εντός έδρας κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-1. Προηγήθηκε στο 30ο λεπτό, απειλήθηκε δεχόμενη την ισοφάριση στο 50ο λεπτό ωστόσο κατάφερε να πάρει την ισοπαλία παίζοντας σκληρή άμυνα. Στα του Λιγκ Καπ, είχε εύκολο έργο απέναντι στην Νιούπορτ την οποία και νίκησε με 8-0 ενώ στα μεταγραφικά ανακοινώθηκε ο Λιάνκο (αμυντικός) από την Τορίνο.

Σίγουρα εκτός ο Σμόλμποουν (μέσος), αμφίβολος ο Άρμστρονγκ (μέσος).