Νιούκαστλ

Εντός έδρας ήττα με 2-1 δέχθηκε η Νιουκάστλ, από την Κρίσταλ Πάλας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με όμορφο σουτ του Σέλβι ωστόσο δέχθηκαν την ανατροπή πριν το 25ο λεπτό έπειτα από αδράνεια των αμυντικών της ομάδας. Έπαιξαν επιθετικό ποδόσφαιρο, έκλεισαν τον αντίπαλο στα «καρέ» του όμως δεν μπόρεσαν να βρουν έστω το γκολ της ισοφάρισης. Πλέον, η ομάδα του Μπρούς βρίσκεται στη 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 22-36, έχοντας 22 βαθμούς.

Εκτός οι βασικοί Φερνάντεζ (αμυντικός) και Λασέλς (αμυντικός).

Σαουθάμπτον

Ταπεινωτική ήττα που έφερε άσχημες αναμνήσεις δέχθηκε η Σαουθάμπτον, με 9-0 στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στο ντεμπούτο του Γιάνκεβιτς στο αρχικό σχήμα, ο Ελβετός άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες καθώς δέχθηκε κόκκινη κάρτα μόλις στο 2ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα άρχισε ο «κατήφορος» για τους «αγίους» που «παρέδωσαν τα όπλα» αφήνοντας τους γηπεδούχους να απειλούν συνεχώς την εστία τους. Σε άτυχη μέρα ο Μπέντναρεκ που έβαλε αυτογκόλ, δέχθηκε κόκκινη κάρτα αλλά και υπέπεσε σε πέναλτι. Πλέον, η ομάδα του Χάσενχατλ βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-34 και 29 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι σημαντικοί Σμόλμποουν (μέσος) και Γουόλκοτ (επιθετικός), δεν επηρεάζουν οι απουσίες των Ομπαφέμι (μέσος), Τέγια (επιθετικός) και Γιάνκεβιτς (μέσος) ενώ αμφίβολοι είναι οι Άρμστρονγκ (μέσος), Ντιαλό (μέσος), Βέστεγκαρντ (αμυντικός), Σαλίσου (μέσος), Ρομέου (μέσος) και Γουόκερ-Πίτερς (μπακ). Ήρθε ενίσχυση για τους «άγιους» καθώς αποκτήθηκε με μορφή δανεισμού ο Μιναμίνο (μέσος) από τη Λίβερπουλ.