Νιούκαστλ

Παρότι προηγήθηκε στην αναμέτρηση, η Νιουκάστλ δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση στην Λίβερπουλ χάνοντας εκτός έδρας με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με φοβερό σουτ του Βίλεμς στο 7ο λεπτό ωστόσο στην συνέχεια κλείστηκαν στην άμυνα δίχως να παρουσιάσουν κάποια άλλη ευκαιρία μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα της λήξης. Πλέον η ομάδα του Μπρους βρίσκεται στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-8 και 4 βαθμούς.

Εκτός συνεχίζουν οι αναπληρωματικοί Λεζέν (αμυντικός) και Γκέιλ (φορ).

Μπράιτον

Έμεινε χωρίς νίκη για τέταρτο συνεχόμενο ματς η Μπράιτον η οποία αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη, εντός έδρας με 1-1 απέναντι στην Μπέρνλι. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερα, είχαν ευκαιρίες ωστόσο το γκολ του Χέντρικ στο 91ο λεπτό έβαλε τέλος στις ελπίδες για ενδεχόμενο τρίποντο από την αναμέτρηση. Στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Πότερ με ρεκόρ 5-8 και 5 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Τροσάρτ (μέσος), νοκ άουτ και οι αναπληρωματικοί Ιζκιέρδο (επιθετικός), Τζαχανμπάκσκς (επιθετικός) και Σελότο (αμυντικός).