Νιούκαστλ

Πολύ μετρημένη και σωστή εμφάνιση πραγματοποίησε η Νιουκάστλ που ήταν κυρίαρχη και κατάφερε να φύγει με το διπλό (2-0) από την έδρα της Γουέστ Χαμ. Έχασε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, βρήκε τα γκολ στο δεύτερο με τους νεοαποκτηθείς Γουίλσον και Χέντρικ στο 56ο και 87ο λεπτό αντίστοιχα. Στα του EFL Cup, πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση χάρις σε εντός έδρας νίκη με 1-0 έναντι της αδύναμης Μπλάκμπερν.

Για ακόμα μία αγωνιστική θα λείψουν οι σημαντικοί Ντουμπράβκα (τερματοφύλακας), Ντούμετ (μέσος), Γκέιλ (επιθετικός) και Σαρ (αμυντικός).

Μπράιτον

«Κοίταξε στα μάτια» την Τσέλσι, ωστόσο δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση με την ήττα με 3-1 να αφήνει μία πολύ «πικρή γεύση» στους παίκτες αλλά και στους φιλάθλους της ομάδας. Κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Ράιν υπέπεσε σε πέναλτι με τον Ζορζίνιο να ανοίγει το σκορ. Από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Πότερ πίεσε και εν τέλει έφτασε στην ισοφάριση με τον Τροσάρντ στο 54ο λεπτό με την χαρά όμως να μην κρατάει πολύ καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι σκορ στην αναμέτρηση. Εύκολη πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ πήραν οι «γλάροι» νικώντας με 4-0 εντός έδρας την Πόρτσμουθ.

Εκτός παραμένουν οι αναπληρωματικοί Ιζκιέρδο (επιθετικός), Αντουάν (επιθετικός) και Γουάλτον (τερματοφύλακας). Αναμένεται να βρίσκεται κανονικά στην αρχική ενδεκάδα παρά την αναγκαστική του αλλαγή στο προηγούμενο ματς ο σημαντικός Λαλάνα (μέσος).