Νιούκαστλ

Πρώτη νίκη για την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ στο πρωτάθλημα, εντός έδρας απέναντι στην δυνατή και φορμαρισμένη ομάδα της Γουότφορντ με 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ'όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και βρήκαν το γκολ στο 65ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Κι Σούννγκ-Γιόνγκ και όμορφη κεφαλιά του Πέρεζ. Στην συνέχεια η ομάδα του Γκαρσία ανέβασε τις γραμμές, έχασε ευκαιρίες αλλά το τελικό σκορ δεν άλλαξε. Πλέον η Νιουκάστλ βρίσκεται εκτός ζώνης υποβιβασμού με ρεκόρ 7-14 και 6 βαθμούς.

Εκτός για μία ακόμα αγωνιστική ο Φλοριάν.

Μπόρνμουθ

Φοβήθηκε περισσότερο το ματς από όσο έπρεπε η Μπόρνμουθ και τελικά έχασε εντός έδρας με 2-1 απέναντι στην φορμαρισμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν πολλές ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο. Εν τέλει βρήκαν το γκολ στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από όμορφη πάσα του Στάνισλας και τελείωμα του εξαιρετικού Γουίλσον. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως όλα άλλαξαν. Ο Ζοσέ Μουρίνιο προχώρησε σε δύο αλλαγές που άλλαξαν όλο το παιχνίδι. Οι Ράσφορντ και Ερέρα πραγματοποίησαν εξαιρετικό παιχνίδι με τον πρώτο μάλιστα να βρίσκει και το νικητήριο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με σουτ από κοντινή απόσταση. Την ισοφάριση στο ματς πραγματοποίησε ο Μαρσιάλ που σκόραρε για 3ο διαδοχικό παιχνίδι. Πλέον η Μπόρνμουθ βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 19-18 και 20 βαθμούς.