Νιούκαστλ

«Κλείδωσε» την παραμονή της η Νιουκάστλ η οποία επέστρεψε στις νίκες παίρνοντας τρίποντο στην έδρα της Λέστερ με 4-2. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο πρώτο μέρος με τους Γουίλοκ και Ντάμετ να σκοράρουν στο 22ο και 34ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο μάλιστα, οι «καρακάξες» πέτυχαν άλλα δύο τέρματα με τον Γουίλσον πριν οι παίκτες της Λέστερ καθορίσουν το τελικό σκορ στα τελευταία λεπτά. Πλέον η ομάδα του Μπρους βρίσκεται στη 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 40-58 και 39 βαθμούς.

Εκτός οι Σαρ (αμυντικός), Άντερσον (μέσος), Ντάρλοου (τερματοφύλακας), Φρέζιερ (μέσος), Χέιντεν (αμυντικός), Λασέλς (αμυντικός) και Γουίλσον (επιθετικός).

Μάντσεστερ Σίτι

Επίσημα πρωταθλήτρια η Μάντσεστερ Σίτι μετά και την γκέλα της Γιουνάιτεντ την Τρίτη απέναντι στην Λέστερ. Στη τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, η ομάδα του Πεπ έχασε με 2-1 εντός έδρας στο ντέρμπι απέναντι στην Τσέλσι. Αν και προηγήθηκε στο πρώτο μέρος και έχασε και πέναλτι με τον Αγκουέρο, δεν έδειξε ανάλογη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο όπου έριξε τον ρυθμό της δεχόμενη δύο τέρματα. Πρωτοπόροι εδώ και πολλές αγωνιστικές οι «πολίτες» με ρεκόρ 72-26 και 80 βαθμούς.