Νιούκαστλ

Καθόλου ανταγωνιστική η εικόνα της Νιουκάστλ στο Μάντσεστερ, ηττήθηκε εν τέλει με 2-0. Δεν μπόρεσε να απειλήσει ποτέ τον αντίπαλο, ο Μπρους στηρίχθηκε σε ένα πολύ αμυντικό σύστημα όπου δεν του βγήκε καθώς δέχθηκε από ένα γκολ σε κάθε μέρος ενώ θα μπορούσε να δεχθεί και περισσότερα αν ο Ντάρλοου δεν έκανε κάποιες σημαντικές αποκρούσεις. Πλέον, οι «καρακάξες» βρίσκονται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-24 και έχοντας 18 βαθμούς.

50-50 για τους σημαντικούς Σέλβι (μέσος), Χέντρικ (μέσος) και Ντάμετ (αμυντικός). Σίγουρα εκτός οι Φρέιζερ (μέσος), Λασέλς (αμυντικός), Σεντ Μαξιμίν (μέσος) και Ντουμπράβκα (τερματοφύλακας).

Λίβερπουλ

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Λίβερπουλ, απέναντι στην Γουέστ Μπρομ. Άνοιξε το σκορ με όμορφη ενέργεια του Μανέ στο 12ο λεπτό ωστόσο δεν κατάφερε να «τελειώσει» το ματς, έχασε ευκαιρίες και αυτό είχε ως συνέπεια να δεχθεί την ισοφάριση με τον Αζάγι στο 82ο λεπτό. Έδειξε υπερβολική χαλαρότητα η «αρμάδα» του Κλοπ που ωστόσο παρέμεινε στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση ασφαλείας από τον δεύτερο, με ρεκόρ 37-20 και έχοντας 32 βαθμούς.

Νέο πρόβλημα τραυματισμού αυτό του βασικού Μάτιπ (αμυντικός) που θα λείψει. Επέστρεψε στις προπονήσεις ωστόσο δεν είναι ακόμα έτοιμος ο Τιάγκο (μέσος), σίγουρα εκτός οι Μίλνερ (μέσος), Τσιμίκας (μπακ), Φαν Ντάικ (αμυντικός), Γκόμεζ (αμυντικός), Κειτά (μέσος) και Ζότα (μέσος).