Νιούκαστλ

Συνέχεια στα άσχημα αποτελέσματα έδωσε η Νιουκάστλ που αυτή την φορά ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα της Άστον Βίλα. Βαρετό και άναρχο το ποδόσφαιρο που παίζει ο Μπρους, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να φανεί ανταγωνιστική με την ομάδα του να δέχεται εύκολα φάσεις και δύο γκολ. «Μπορεί η ψυχολογία μας να είναι κατεβασμένη ωστόσο πρέπει να κλείσουμε τα αυτιά μας στους επικριτές» δήλωσε ο Άγγλος κόουτς που ζήτησε άμεσε αλλαγή του αγωνιστικού προσώπου των παικτών του. Πλέον, οι «καρακάξες» βρίσκονται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-32 και 19 βαθμούς.

Στα ευχάριστα το ότι πήρε λεπτά μετά από πολύ καιρό ο βασικός Σεντ Μαξιμίν (μέσος). Εκτός οι βασικοί Κλαρκ (αμυντικός), Μανκίγιο (αμυντικός), Γέντλιν (μπακ), Ντάμετ (αμυντικός) και Φερνάντεζ (αμυντικός).

Λίντς

Εντός έδρας ήττα δέχθηκε η Λιντς στο πρωτάθλημα, απέναντι στην Μπράιτον με 1-0. Σε ένα αρκετά μοιρασμένο παιχνίδι όπου είχε την κατοχή, η ομάδα του Μπιέλσα δεν μπόρεσε να κλείσει σωστά τα κενά στην άμυνα της δεχόμενη γκολ μόλις στο 17ο λεπτό του αγώνα. Από εκεί και έπειτα πίεσε, δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις δίχως όμως να καταφέρει να βρει το γκολ που τόσο ήθελε. Πλέον, η «αρμάδα» του Αργεντίνου κόουτς βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 30-34 και έχοντας 23 βαθμούς.

Σταθερά εκτός οι μακροχρόνιοι Μπεράρντι (αμυντικός), Κοχ (μέσος) και Φόρσοου (αμυντικός).