Νιούκαστλ

Δεν αγωνίστηκε την προηγούμενη εβδομάδα καθώς η ομάδα ανακοίνωσε πολλά κρούσματα Covid-19 στο ρόστερ. Παρόλα αυτά, αυτή την εβδομάδα είναι έτοιμη να αγωνιστεί καθώς επέστρεψε στην λίγκα αρνητικά αποτελέσματα από κάποιους ποδοσφαιριστές. Η ομάδα του Μπρους, πριν περίπου δεκαπέντε ημέρες είχε καταφέρει να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη στα τελευταία λεπτά, στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας με σκόρερς τους Γουίλσον και Γιοένλιτον. Πλέον, με ένα ματς λιγότερο, βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 12-15 και 14 βαθμούς.

Πέρα των σταθερών απουσιών εδώ και τρεις μήνες, σήμερα θα λείψουν οι σημαντικοί Φρέιζερ (μέσος), Χέιντεν (αμυντικός) και Κάρολ (επιθετικός) ενώ αμφίβολοι είναι οι Σεντ Μαξιμίν (μέσος) και Λασέλς (αμυντικός). Δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα ποιοι θα λείψουν λόγω Covid-19 αλλά υπολογίζεται και άλλοι παίκτες να βρεθούν εκτός.

Γουεστ Μπρομ

Ταπεινωτική εντός έδρας ήττα δέχθηκε η Γουέστ Μπρομ, με 5-1 από την Κρίσταλ Πάλας. Αν και βρέθηκε πίσω, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 30ο λεπτό με τον Κάλαγκερ ωστόσο μία ανόητη κάρτα του Περέιρα στο 34ο λεπτό, άφησε την ομάδα του να αγωνιστεί για περισσότερο από 55 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Στο δεύτερο μέρος ήρθε η «κατρακύλα» με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν τέσσερα γκολ και τους γηπεδούχους του Μπίλιτς πλέον να βρίσκονται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-23 και μόλις 6 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι σημαντικοί Περέιρα (μέσος), Τάουνσεντ (αμυντικός) και Ρόμπσον Κανού (επιθετικός), αμφίβολος ο αναπληρωματικός Φιλντ (αμυντικός).