Νιούκαστλ

Παρότι απειλήθηκε πολλές φορές και προβλημάτισε ιδιαίτερα με την εμφάνιση της, η Νιουκάστλ κατάφερε εν τέλει να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, από την έδρα της Γουλβς με 1-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 80ο λεπτό ενώ την προηγούμενη ώρα ο Ντάρλοου είχε πραγματοποιήσει κάποιες εξαίσιες εμφανίσεις. Η ισοφάριση ήρθε εν τέλει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέρφι στο 89ο λεπτό και την ομάδα του Σμιθ πλέον να βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-10 και 8 βαθμούς.

Δεν βρίσκεται στο 100% ο Λασέλς (αμυντικός), εκτός θα παραμείνουν οι σημαντικοί Σέλβι (μέσος), Ντουμπράβκα (τερματοφύλακας), Ρίτσι (μέσος) και Γκέιλ (επιθετικός).

Έβερτον

Κακή εμφάνιση για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποίησε η Έβερτον η οποία ηττήθηκε με 2-0, στην έδρα της Σαουθάμπτον. Απειλήθηκε πολλές φορές στην αναμέτρηση, βρέθηκε στην ανάπαυλα με δύο γκολ πίσω, δεν κατάφερε να αντιδράσει ποτέ. Έτσι, η ομάδα του Αντσελότι γνώρισε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα την ήττα. Παρόλα αυτά, τα «ζαχαρωτά» βρίσκονται σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ρεκόρ 14-9 και 13 βαθμούς.

Πολλά τα προβλήματα στο «στρατόπεδο» των φιλοξενούμενων. Εκτός θα παραμείνουν οι βασικοί και τιμωρημένοι Ριτσάρλισον (μέσος) και Ντιν (μπακ), πρόβλημα αντιμετωπίζουν οι σημαντικοί Κόουλμαν (αμυντικός) και Ροντρίγκεζ (μέσος), σταθερά εκτός οι Κένι (αμυντικός), Χόλγκειτ (μπακ) και Γκαμπίν (μέσος).