Νιούκαστλ

Σημαντικό βαθμό σε μία δύσκολη έδρα κατάφερε να πάρει η Νιουκάστλ, με 1-1 απέναντι στην Λίβερπουλ. Η ομάδα του Μπρους βρέθηκε μόλις στο 3ο λεπτό πίσω στο σκορ. Από εκεί και έπειτα, οι «καρακάξες» συνέχισαν να απειλούνται με τον Ντουμπράβκα να κάνει ωστόσο εξαιρετικές επεμβάσεις. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε αρχικά με τον Γουίλσον στο 92ο λεπτό με το γκολ ωστόσο να ακυρώνεται για χέρι, το «τελειωτικό χτύπημα» έδωσε ο Γουίλοκ στο 95ο με όμορφη πλασέ. Σταθερά στη 16η θέση η Νιουκάστλ με ρεκόρ 36-54 έχοντας 36 βαθμούς.

Εκτός οι Ντάρλοου (τερματοφύλακας), Φρέιζερ (μέσος), Χέιντεν (αμυντικός), Λασέλς (αμυντικός) και Γουίλοκ (επιθετικός). Αμφίβολος ο Σαρ (αμυντικός).

Άρσεναλ

Ηττήθηκε στην έδρα της Βιγιαρεάλ με 2-1 η Άρσεναλ, για τα ημιτελικά του Europa League παίζοντας καλά μόνο για ένα ημίχρονο. Δέχθηκε δύο γκολ στο πρώτο, μείωσε με πέναλτι του Πεπέ στο δεύτερο με τους λογαριασμούς ανάμεσα στις δύο ομάδες να είναι ανοιχτοί ενόψει επαναληπτικού. Στα του πρωταθλήματος, ένα ολέθριο λάθος του Λένο έδωσε την νίκη με 1-0 στην Έβερτον. Πλέον, η «αρμάδα» του Αρτέτα βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 44-37 και 46 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι βασικοί Λακαζέτ (επιθετικός) και Τίρνι (μπακ).