Νασιονάλ Μαδέιρα

Έκτη συνεχόμενη ήττα για τη Νασιονάλ η οποία αυτή τη φορά ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα της Ζιλ Βιθέντε. Δέχθηκε δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος, αυτό είχε ως αποτέλεσμα την απομάκρυνση του Φρέιρε από τον πάγκο της ομάδας μετά από δύο χρόνια. Νέος προπονητής ο Μάνουελ Μασάδο ο οποίος θα επιχειρήσει να φέρει πίσω την ηρεμία. Πλέον, η Νασιονάλ Μαδέιρα βρίσκεται στη προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 22-34 και 21 βαθμούς.Ε

Εκτός οι σημαντικοί Αλχασάν (μέσος), Κορέιρα (αμυντικός), Ντάνιελ (τερματοφύλακας), Ζούλιο Σέζαρ (αμυντικός) και Γουίτι (επιθετικός) ενώ αμφίβολος είναι ο βασικός Βιγκάριο (μπακ).

Πορτιμονένσε

Το πάλεψε ωστόσο η Πορτιμονένσε δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Πόρτο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Ποσινιόλο καταφέρνοντας να ισοφαρίσει στο 64ο λεπτό με τον Κάντε. Στο 67ο λεπτό ο Σέρτζιο Ολιβέιρα σκόραρε με απίστευτη εκτέλεση φάουλ και από εκεί και έπειτα έγινε χαμός με τους προπονητές των δύο ομάδων όπου πιάστηκαν στα χέρια με το ματς να ξεκινάει δέκα λεπτά αργότερα, δίχως να αλλάζει το τελικό σκορ. Πλέον, η ομάδα του Πάουλο Σέρτζιο βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 22-30 και 23 βαθμούς.

Εκτός οι τιμωρημένοι Πέντρο Σα (μέσος) και Έβερτον (μέσος) καθώς και ο Φερνάντες (μέσος). Αμφίβολος ο Καντέ (μπακ).