Νασιονάλ Μαδέιρα

Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τη Νασιονάλ Μαδέιρα, αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της Πάκος Φερέιρα. Δεν ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι δέχθηκαν δύο τέρματα. Στο δεύτερο μέρος προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση όμως το γκολ που κατάφεραν να πετύχουν ήρθε πολύ αργά στο ματς, στο 94ο λεπτό με τον Ρότσεζ. Πλέον, η ομάδα του Σιμόες βρίσκεται στη 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-30 και 21 βαθμούς.

Εκτός οι τιμωρημένοι Πεδράο (μέσος) και Μίκαελ (αμυντικός) καθώς και ο μακροχρόνια απών Κάλ (αμυντικός).

Μαρίτιμο

Συνεχίζει χωρίς νίκη στα οχτώ τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Μαρίτιμο η οποία ηττήθηκε αυτή τη φορά, εντός έδρας με 2-0 απέναντι στη Μορεϊρένσε. Οι γηπεδούχοι αν και δημιούργησαν φάσεις στον αγώνα δεν κατάφεραν να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου τέρματος ενώ παράλληλα τα αμυντικά προβλήματα τους «κόστισαν» από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Απολύθηκε ο Μέντες, η Μαρίτιμο παραμένει σταθερά στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-32 και 18 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι ημιβασικοί Τζούνιο (αμυντικός), Τσαρλς (τερματοφύλακας), Έντγκαρ (μέσος), Τσάινα (μπακ) και Πελάγκιο (μέσος).