Νάπολι

Κρατάει το τρίποντο (0-2) από την πρεμιέρα στο Ένιο Ταρντίνι χωρίς πάντως να βγάλει μάτια απέναντι στην Πάρμα. Οι παρτενοπέι στο πρώτο ημίχρονο ήταν αναιμική αλλά στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα βρήκαν δύο τέρματα με τους Μέρτενς και Ινσίνιε, ενώ θετικότατο ήταν το ντεμπούτο του επιθετικού Οσίμεν που μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή κι έδωσε πνοή στον δημιουργικό τομέα. Αυτονόητη η ανάγκη για τρίποντο απόψε στο συγκρότημα του Τζενάρο Γκατούζο αφού στη συνέχεια το πρόγραμμα δυσκολεύει πολύ και ακολουθούν αποστολές κόντρα σε Αταλάντα και Γιουβέντους.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα θα παραταχτεί η Νάπολι.

Τζένοα

Από τη στιγμή που βρήκε δύο τέρματα (Ντέστρο, Πάντεβ) μόλις στα δέκα πρώτα λεπτά του εντός έδρας αγώνα με την Κροτόνε έβαλε γερές βάσεις για το τρίποντο, το οποίο κέρδισε εμφατικά με σκορ 4-1 (Τζαπακόστα και Πιάτσα τα άλλα τέρματα). Μπορεί οι νεοφώτιστοι να αποτέλεσαν εύκολη λεία, ωστόσο οι ροσομπλού έδειξαν πως φέτος είναι σε θέση να φτάσουν με μεγαλύτερη άνεση στο γκολ, άλλωστε είναι δεδομένο πως διαθέτουν πολλές λύσεις μεσοεπιθετικά. Το σημερινό παιχνίδι απέναντι σε μία από τις καλύτερες ομάδες του καμπιονάτο πρόκειται να μας διαφωτίσει περισσότερο σε σχέση με τις πραγματικές δυνατότητες του συλλόγου από τη Λιγουρία.

Οι μέσοι Στουράρο και Κασάτα πρόκειται να απουσιάσουν.