Νάπολι

H πρώτη άνετη νίκη (1-3) της χρονιάς ήρθε στην απαιτητική της έξοδο στο Ολυμπιακό Στάδιο απέναντι στην Τορίνο έχοντας σαν πρωταγωνιστή και πάλι τον Ινσίνιε που σκόραρε δις. Το γκολ του Ναπολιτάνου εξτρέμ μόλις στο τέταρτο λεπτό άνοιξε ορθάνοιχτα το δρόμο για το τρίποντο και οι παρτενοπέι γενικότερα δεν έδειξαν ότι μπορεί να στραβοπατήσουν ακόμα κι όταν οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 2-1. Το συγκρότημα του Κάρλο Αντσελότι βρίσκεται μόνο στη δεύτερη θέση της κατάταξης και θέλει να πάρει ακόμα ένα τρίποντο πριν από το επερχόμενο ντέρμπυ με τη Γιουβέντους το ερχόμενο Σάββατο στο Τορίνο.

Εκτός σταθερά οι Μερέτ (Τ), Γκουλάμ (Α), Κίρικες (Α) και Γιουνές (Ε).

Πάρμα

Ξεπέρασε αναίμακτα το αρχικό κακό ξεκίνημα κατά τη φιλοξενία της Κάλιαρι στο Ένιο Ταρντίνι και γρήγορα ανέκτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού ανοίγοντας το σκορ με τον Ιγκλέζε. Στις αρχές της επανάληψης ο Ζερβίνιο πέρασε ανενόχλητος ολόκληρη την άμυνα των νησιωτών και διαμόρφωσε το τελικό 2-0, το οποίο αποτέλεσε τη δεύτερη σερί νίκη των νεοφώτιστων μετά το διπλό στο Μιλάνο επί της Ίντερ. Τα τρίποντα αυτά είναι φυσικό να έφεραν ανακούφιση στις τάξεις της ομάδας της κεντρικής Ιταλίας που δείχνει να αφήνει οριστικά πίσω της το κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα με την ήττα στη Φεράρα και την ''τζάμπα'' ισοπαλία με την Ουντινέζε.

Τιμωρημένος ο Καλαιό (Ε), τραυματίες οι Ντέτζι (Μ), Μουνάρι (Μ), Γκράσι (Μ) και Μπιαμπιανί (Ε).