Μπραν

Οδυνηρή ήττα και αποκλεισμό από την συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ δέχθηκε η Μπραν καθώς έχασε στην έδρα της Σάμροκ Ρόβερς με 2-1 και ενώ το ματς στην Νορβηγία είχε έρθει ισόπαλο δίχως τέρματα. Καθόλου καλή εμφάνιση από τους Νορβηγούς, αν και προηγήθηκαν, δέχθηκαν την ανατροπή με γκολ στο 76ο και 87ο λεπτό της αναμέτρησης. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, οι γηπεδούχοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι, εντός έδρας με 0-0 απέναντι στην Μιόνταλεν σε ένα ματς όπου δεν πραγματοποιήθηκαν πολλές φάσεις στις αντίπαλες εστίες. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα με ρεκόρ 17-15 και 23 βαθμούς.

Εκτός οριστικά ο σημαντικός Κάλσας (μέσος), αμφίβολοι οι αναπληρωματικοί Γουόρμογκ (μέσος) και Μπάρμεν (αμυντικός).

Στάμπαεκ

Σε ένα ματς «ροντέο», Στάμπαεκ και Σάρπσμποργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3 στην έδρα της πρώτης. Πολλά τα αμυντικά κενά για την ομάδα του Γιόνσον, για ακόμα μία αγωνιστική δέχθηκε πάνω από δύο γκολ και έτσι βρίσκεται πλέον στην «ηλεκτρική καρέκλα» με την διοίκηση να εκφράζει τα παράπονα της. Μοιραίος ο Μπολί ο οποίος αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης. Σταθερά στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Σουηδού τεχνικού με ρεκόρ 13-19 και 15 βαθμούς.