Μπράιτον

Επιτέλους νίκη για την Μπράιτον, με 2-0 εντός έδρας κόντρα στην Μπόρνμουθ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν στην αναμέτρηση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο σκοράροντας μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ήταν κυρίαρχοι καθ΄όλη την διάρκεια του ματς καταφέρνοντας να σκοράρουν και δεύτερο γκολ με τον ποιοτικό Μόουι στο 79ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Πότερ βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 24-28 και 23 βαθμούς.

Έχει επιρροή η απουσία του Μαρτς (μέσος), όχι αυτή του μακροχρόνιου Ιζκιέρδο (επιθετικός).

Τσέλσι

Το Λονδίνο είναι μπλε! Δεύτερο συνεχόμενο νικηφόρο εκτός έδρας ντέρμπι για την ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ που αυτή την φορά έκανε την ανατροπή με 2-1 απέναντι στην Άρσεναλ. Δεν έπειθε με την εμφάνιση της στο πρώτο μέρος, εκμεταλλεύτηκε τον χαμηλό ρυθμό στο δεύτερο σκοράροντας με τους Ζορζίνιο και Έιμπραχαμ στο 83ο και 87ο λεπτό αντίστοιχα. Πάρε-βάλε το τέρμα του Ζορζίνιο μετά από λανθασμένη έξοδο του Λένο, από αντεπίθεση προήλθε αυτό του Έιμπραχαμ. Σταθερά στην 4η θέση η Τσέλσι με ρεκόρ 35-28 και 35 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Αλόνσο (μπακ), Πούλισικ (χαφ) και Ρις Τζέιμς (μπακ). Εκτός και οι Ζιρού (φορ) και Λόφτους-Τσικ (μέσος).