Μπράιτον

«Λευκή» ισοπαλία για την Μπράιτον, εντός έδρας απέναντι στην Φούλαμ. Θα λέγαμε ότι οι δύο ομάδες «αλληλοεξουδετερώθηκαν» καθώς αμφότερες είχαν φάσεις χωρίς να καταφέρουν όμως να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι, η ομάδα του Πότερ πήρα την ένατη φετινή της ισοπαλία σε 20 ματς, πλέον οι «γλάροι» βρίσκονται στην 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 22-29 και έχοντας 18 βαθμούς, στο +5 από την ζώνη του υποβιβασμού. Αποχώρησε ο Μάρει (επιθετικός), δεν έχει γίνει καμία μεταγραφή ακόμα στην ομάδα.

Αμφίβολοι οι Γουέλμπεκ (επιθετικός) και Στιλ (τερματοφύλακας). Οριστικά εκτός ο βασικός Λάμπτει (μπακ) και οι αναπληρωματικοί Ιζκιέρδο (επιθετικός), Αντουάν (επιθετικός) και Γιάχανμπακς (επιθετικός).

Τότεναμ

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής η Τότεναμ εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών, δεχόμενη εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Λίβερπουλ. Αν και άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, με υπόδειξη του VAR το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Σον ξεκινάει από θέση οφσάιντ. Στη συνέχεια, η ομάδα του Μουρίνιο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 λίγο πριν φτάσει στην μείωση με καταπληκτικό σουτ του Χόιμπιεργκ στο 49ο λεπτό. Το τέρμα που δέχθηκαν στο 65ο λεπτό οι «πετεινοί» έβαλε και ουσιαστικά «ταφόπλακα» για όποια διεκδίκηση του ματς. Στην 6η θέση βρίσκεται η «αρμάδα» του Πορτογάλου τεχνικού με ρεκόρ 34-20 και 33 βαθμούς.

Πλήγμα για την Τότεναμ με τον Κέιν (επιθετικός) που δεν αναμένεται να επιστρέψει τις επόμενες αγωνιστικές. Εκτός παραμένουν οι Ρεγκιλόν (μπακ) και Λο Σέλσο (μέσος) ενώ ο Άλι (μέσος) αναμένεται να συνεχίσει την καριέρα του στο Παρίσι.