Μπράιτον

Πολύ σημαντική νίκη με 2-1 κατάφερε να πετύχει η Μπράιτον, στην έδρα της Σαουθάμπτον. Μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με κεφαλιά του Ντανκ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκρος. Στη συνέχεια, ένα λάθος του ίδιου παίκτη έστρωσε την μπάλα στον Άνταμς για να ισοφαρίσει στο 27ο λεπτό. Οι «γλάροι» ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία λέξη στον αγώνα βρίσκοντας ξανά δίχτυα με τον Τροσάρντ στο 56ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Πάρκερ βρίσκεται στη 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 29-36, έχοντας 29 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι βασικοί Μαρτς (μέσος), Κόνολι (μέσος), Γουέμπστερ (αμυντικός), Λάμπτει (μπακ) και Μπερν (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Αντουάν (επιθετικός).

Νιούκαστλ

Τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για τη Νιουκάστλ, αυτή τη φορά εντός έδρας με 1-1 απέναντι στην Άστον Βίλα. Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις κύλησε το πρώτο μέρος ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με ένα πολύ τυχερό αυτογκόλ του Κλαρκ. Η απάντηση ήρθε ωστόσο στο τέλος του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 94ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Μέρφι ο Λασέλς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Έπεσε στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα η «αρμάδα» του Μπρους με ρεκόρ 29-45 και 28 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι σημαντικοί Γουίλσον (επιθετικός), Σεντ Μαξιμίν (μέσος) και Σαρ (αμυντικός). Αμφίβολος ο βασικός Αλμιρόν (επιθετικός).