Μπράιτον

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Μπράιτον και Σαουθάμπτον στην έδρα των «άγιων». Οι «γλάροι» παρουσίασαν βελτιωμένη εικόνα σε σύγκριση με αυτή των προηγούμενων αγωνιστικών, καταφέρνοντας να προηγηθούν με τον Μοπέ στο 17ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο δέχθηκαν καταιγισμό φάσεων με την ισοφάριση να έρχεται στο 66ο λεπτό. Έναν βαθμό χρειάζεται για να εξασφαλίσει την σωτηρία της η ομάδα του Πότερ που βρίσκεται στην 16η θέση με ρεκόρ 37-53 και 37 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Ιζκιέρδο (επιθετικός) και Αλσάτε (μέσος), αμφότεροι αναπληρωματικοί.

Νιούκαστλ

Για ακόμα ένα ματς, η Νιουκάστλ έδειξε σημάδια χαλάρωσης με συνέπεια να δεχθεί την ήττα με 3-1, εντός έδρας κόντρα στην Τότεναμ. Οι γηπεδούχοι δεν παρουσίασαν καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο, το μόνο που κατάφερα να κάνουν ήταν να ισοφαρίσουν προσωρινά με όμορφο σουτ του Ρίτσι στο 56ο λεπτό το οποίο ωστόσο δεν στάθηκε αρκετό για να κερδίσουν κάτι από την αναμέτρηση οι «καρακάξες». Πλέον η ομάδα του Μπρους βρίσκεται στην 13η θέση με ρεκόρ 37-55 και 43 βαθμούς.

Σταθερά εκτός συνεχίζουν οι Κλαρκ (αμυντικός), Χάιντεν (αμυντικός), Λονγκσταφ (μέσος) καθώς και οι Κάρολ (επιθετικός) και Λασέλς (αμυντικός).