Μπράιτον

Δεν μπόρεσε για ακόμα μία αγωνιστική να πάρει νίκη η Μπράιτον η οποία αυτή την φορά ηττήθηκε με 2-1, στην έδρα της Τότεναμ. Αν και βρέθηκε πίσω στην αναμέτρηση, κατάφερε να βρει την ισοφάριση με όμορφο σουτ του Λάμπτει στο 56ο λεπτό ενώ είχε απειλήσει και άλλες φορές. Το τελικό αποτέλεσμα ωστόσο καθόρισε η κεφαλιά του Μπέιλ σε μία στιγμή αδράνειας, στο 73ο λεπτό. Έμεινε στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Πότερ που έχει ρεκόρ 11-14 και 5 βαθμούς.

Εκτός ο τιμωρημένος και βασικός Ντανκ (αμυντικός), δεν είναι ακόμα έτοιμος ο Μαρτς (μέσος), εκτός παραμένουν και οι μακροχρόνιοι Ιζκιέρδο (επιθετικός) και Αντουάν (επιθετικός), αντιμετώπισαν κάποια προβλήματα αλλά αναμένεται να είναι κανονικά στην αποστολή οι Λάμπτει (μπακ), Μοπέ (επιθετικός) και Γουόλτον (τερματοφύλακας).

Μπέρνλι

Ουδέποτε κατάφερε να γίνει απειλητική η Μπέρνλι η οποία δέχθηκε ήττα με «κάτω τα χέρια», εντός έδρας από την Τσέλσι με 3-0. Λίγα πράγματα από την ομάδα του Ντάις, καθόλου ανταγωνιστικό το πρόσωπο που έδειξε η «αρμάδα» του στην αναμέτρηση καθώς τελείωσε με μηδέν τελικές στον στόχο. Σε επικίνδυνη πλέον θέση οι φιλοξενούμενοι καθώς βρίσκονται εντός ζώνης υποβιβασμού και πιο συγκεκριμένα στην τελευταία με ρεκόρ 3-12 και μόλις έναν βαθμό τις έξι αγωνιστικές που έχουν αγωνιστεί.

Εκτός οι σημαντικοί Πίετερς (μέσος) και Κορκ (μέσος), αναμένεται να βρίσκονται κανονικά στην αποστολή οι Μι (στόπερ) και Γκούτνμουνσον (μέσος).