Μπράιτον

Πολύ καλή προσπάθεια, καλό αποτέλεσμα. Η Μπράιτον έφυγε με την ισοπαλία (2-2) από το Λονδίνο κόντρα στην Γουέστ Χαμ (εκτός) την περασμένη αγωνιστική. Βέβαια, το τελικό σκορ ίσως της αφήνει μια πικρία, καθώς στο β’ ημίχρονο ήταν μπροστά με 2-0 (!!) και κρατούσε τα ηνία της αναμέτρησης. Έχει ξεφύγει για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη και πλέον μπορεί να ορισμένα ματς –ειδικά κόντρα στους μεγάλους- να ρισκάρει κάποια πράγματα περισσότερο, όπως το να πιέζει ψηλά, ή να επιτίθεται, αιφνιδιάζοντας κάθε αντίπαλο.

Νοκ άουτ ο Ράιαν (κίπερ), το ίδιο ισχύει και για τον Ισκιέρδο (εξτρέμ).

Λίβερπουλ

Έπαιξε μεσοβδόμαδα με την Γουλβς για τον θεσμό του Κυπέλλου (εκτός) και γνώρισε την ήττα (2-1) στο Molino. Κάκιστη εμφάνιση μέσες-άκρες. Λογικό δε, καθώς πήραν χρόνο συμμετοχής αρκετοί «παγκίτες» ποδοσφαιριστές και τρεις πιτσιρικάδες που δεν είχαν ξανά φανέλα βασικού σε ματς της πρώτης ομάδας των reds. Όλα ανοιχτά στο ζευγάρι. Στο προηγούμενο για το πρωτάθλημα, η ομάδα του Κλοπ ηττήθηκε με το ίδιο σκορ (2-1, εκτός) από την Μάντσεστερ Σίτι, σε μια αναμέτρηση με πολύ ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν. Άτυχη η αρμάδα του Γερμανού τεχνικού, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Βέβαια, αμυντικά είχε προβλήματα, με τους «πολίτες» να τα βγάζουν στον… αφρό σε κάθε ευκαιρία που έβρισκαν.

Εκτός οι Μάτιπ (στόπερ), Λόβρεν (στόπερ). Κλασικά στα «πιτς» Τσάμπερλεϊν (εξτρέμ). Αμφίβολος ο Χέντερσον (μέσος). Δεν προλαβαίνει ο Γκόμεζ (αμυντικός).