Μπράιτον

Τέλος στο σερί εφτά αγώνων χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις για την Μπράιτον που νίκησε αυτή την φορά με 2-1 στην έδρα της Άστον Βίλα. Παρουσιάστηκε αρκετά αποτελεσματική, άνοιξε το σκορ με τον Γουέλμπεκ μόλις στο 12ο λεπτό ενώ αν και ισοφαρίστηκε, βρήκε και πάλι την απάντηση με τον Μαρτς στο 56ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Πότερ βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-15 και έχοντας 9 βαθμούς. Μέχρι στιγμής στην σεζόν δεν έχει πάρει αυτό που δικαιούται καθώς αν και παρουσιάζει καλή εικόνα δεν παίρνει τα ανάλογα αποτελέσματα.

Οριστικά εκτός ο βασικός Λάμπτει (μπακ) καθώς είναι τιμωρημένος, εκτός και οι αναπληρωματικοί Αντουάν (επιθετικός) και ΜακΚάλιστερ (αμυντικός) καθώς και οι Ιζκιέρδο (επιθετικός) και Γουάλτον (τερματοφύλακας).

Λίβερπουλ

Δεν παρουσιάστηκε καλή στο Champions League δεχόμενη εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Αταλάντα. Ντεμπούτο στο βασικό σχήμα για τον Τσιμίκα, κανένας δεν βρέθηκε σε καλή μέρα από τους παίκτες του Κλοπ. Στα του πρωταθλήματος, οι «ρεντς» παρά τις απουσίες μπόρεσαν να είναι άκρως ανταγωνιστικοί νικώντας εύκολα εντός έδρας με 3-0 την Λέστερ. Σκόραραν οι Ζότα και Φιρμίνο ενώ αυτογκόλ πέτυχε ο Έβανς. Πλέον η Λίβερπουλ βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-16 και 20 βαθμούς.

Οριστικά εκτός για ακόμα μία αγωνιστική η Τιάγκο (μέσος), Άαρνολντ (μπακ), Γκόμεζ (αμυντικός), Τσάμπερλειν (μέσος), Χέντερσον (μέσος), Φαν Ντάικ (αμυντικός), Κειτά (μέσος) και Χέντερσον (μέσος).